• Kontrast
  • Tekst
  • Powiększenie
  • Skalowanie treści 100%
  • Aa Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
im. ks. J. Twardowskiego
w Konarzewie

Godło Polski Biuletyn informacji publicznej BIP - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna

Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym i wybór 11 listopada jest dość arbitralny. Uzasadnieniem może być zbiegnięcie się wydarzeń w Polsce z końcem I wojny światowej na świecie (tego samego dnia miała miejsce kapitulacja Niemiec na froncie zachodnim).

Podczas lekcji z p. Honoratą, p. Drygas i p. Jakubczak uczniowie obejrzeli film edukacyjny o tym, jak Polska odzyskała Niepodległość. Sprawdzili swoją wiedzę o Polsce w krótkim Quizie. Dowiedzieli się więcej o Polsce. Poznali pojęcia związane z polską tradycją i historią, takie jak defilada wojskowa, czapka  rogatywka, Buława Marszałka Polski, Buława Marszałkowska (zwyczajowo Buława Piłsudskiego) będąca insygnium Marszałka Polski. Jeden z najważniejszych symboli odzyskania przez Polskę niepodległości. Unikatowe świadectwo historii Polski. Stworzyli książeczki zatytułowane „Co to jest Polska” z wykorzystaniem kolorowych piktogramów. Było to bardzo twórcze zajęcie, które zainteresowało wszystkich uczniów.

6. Pani Honorata podaje instrukcje jak posegregować poszczególne piktogramy1. Uczniowie przygotowują sie do ogladania prezentacji multimedialną o Niepodleglej Polsce2. Uczniowie ogladaja film edukacyjny o Polsce na ekranie multimedialnym3. Mateusz rozwiazuje Quiz o Polsce45. Uczniowie wycinają piktogramy potrzebne do wklejenia do ksiązeczki o Polsce789. Oliwia sumiennie wypelnia ksiazeczkę strona po stronie10